Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy, przyczyny, leczenie
On 4 sierpnia, 2022 by RedakcjaZapalenie pęcherza w ciąży zdarza się stosunkowo często. Jesteśmy wówczas bardziej narażone na tę chorobę, co związane jest następowaniem poważnych zmian w organizmie. Nie można jednak tej choroby ignorować, ponieważ niekiedy skutkuje ona groźnymi powikłaniami – zarówno u matki, jak i u dziecka. Całe leczenie choroby powinno trwać około tygodnia.
Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy
Po czym rozpoznać, że dopadło Cię zapalenie pęcherza w ciąży? Objawy tej choroby są następujące:
- pieczenie i kłucie podczas oddawania moczu,
- trudności z opróżnianiem pęcherza,
- mętny kolor moczu z domieszką krwi lub ropnej wydzieliny (może mieć on kolor słomkowy, różowy lub czerwony),
- ból brzucha i podbrzusza,
- częste oddawanie moczu w małych ilościach,
- gorączka lub podwyższona temperatura ciała
Przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży
Zapalenie pęcherza w ciąży spowodowane jest zakażeniem bakteryjnymi, wywołanym przez pałeczki okrężnicy – Escherichia coli lub gronkowce. Istnieją również pewne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się tej choroby:
- cukrzyca ciążowa,
- kamienie nerkowe,
- częste stosunki seksualne,
- niska odporność,
- unieruchomienie,
- niedostateczna higiena intymna,
- wady anatomiczne układu moczowego.
Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży
Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa. Aby rozpoznać chorobę, wykonuje się badanie ogólne oraz posiew moczu z antybiogramem. Pozwolają one dowiedzieć się, o jaki typ bakterii chodzi oraz jakie leki włączyć w ramach farmakoterapii. Czasem wykonuje się również badania USG jamy brzusznej. Przyszłym mamom najczęściej rekomenduje się w takich sytuacjach leki zawierające cefalosporyny, fosfomycynę, karbapenemy lub penicylinę. Przepisuje się im również furazydynę.
Warto pamiętać także o domowych sposobach. Oczywiście nie powinny one zastępować leczenia farmakologicznego, mogą być jednak jego uzupełnieniem. Kobiety z zapaleniem pęcherza w ciąży powinny pić duże ilości płynów – około 2 l na dobę. Co więcej, wskazane jest spożywanie żurawiny wielkoowocowej, np. w formie koncentratów lub soków. Dobrze jest w tym czasie nosić wygodną, przewiewną, bawełnianą bieliznę. Kąpiele w wannie lepiej zastąpić prysznicem, należy też zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych (i podmywanie się 2 razy dziennie). Dobrym pomysłem przy tej chorobie będzie również wykonywanie nasiadówek z kory dębu.
Powikłania po zapaleniu pęcherza w ciąży
Jak już powiedzieliśmy na wstępie, ignorowanie zapalenie pęcherza w ciąży może skutkować poważnymi powikłaniami. U kobiet może to doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, a następnie – do ich przewlekłej niewydolności. Jeśli choroba ta pojawi się w ostatnich tygodniach ciąży, skutkiem może być niska masa urodzeniowa dziecka oraz przedwczesny poród. Na wczesnych etapach ciąży bywa ona z kolei przyczyną poronień.
Ginekolog w Krakowie
Szukasz w Krakowie lekarza, który przeprowadzi Cię przez okres ciąży oraz będzie czuwał nad Twoim stanem zdrowia w przypadku pojawienia się różnych chorób? Jeśli tak, świetnie trafiłaś. Zapraszamy do Hi-Gen na badania prenatalne, w którym Tobą i Twoim dzieckiem zaopiekuje się – w razie potrzeby – cały sztab specjalistów. Chcesz dowiedzieć się więcej? A może pragniesz umówić się na wizytę? Zadzwoń do nas już dziś!
Najnowsze artykuły
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu
- Rewolucja w pielęgnacji włosów dzięki HairMax.net.pl: Osiągnij doskonałą fryzurę już teraz!
- Jakie są najczęstsze pytania i wątpliwości przed podejściem do blefaroplastyki?
- Wybór okulisty – jak dbać o zdrowie oczu
- Psychologia zdrowia: Jak emocje wpływają na proces leczenia