Przerywanie ciąży w Czechach – czy będzie dostępne dla Polek?
On 26 kwietnia, 2021 by RedakcjaZabieg przerywania ciąży od zawsze wywołuje kontrowersje. Nie da się jednak ukryć, że kobiety będą robić to niezależnie od tego, jakie przepisy prawa będą obowiązywały w ich kraju.
Nic więc dziwnego, że zmiany w polskim prawodawstwie odbiły się szerokim echem również w innych europejskich krajach mających znacznie bardziej liberalne przepisy. Nasi sąsiedzi zastanawiają się czy pomagać kobietom z naszego kraju oraz czy jest to w pełni legalne.
Prawo aborcyjne w Czechach
Czechy to jeden z tych europejskich krajów, które posiadają bardzo liberalne przepisy dotyczące zabiegów przerywania ciąży. Przypomnijmy, że w kraju tym aborcja jest dostępna do 12. tygodnia bez podawania powodu. Po 12. tygodniu tylko ze względów zdrowotnych lub w przypadku, gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.
Kobiety, które chcą dokonać tego z powodów innych niż zdrowotne muszą pokryć koszty zabiegu. Warto wspomnieć, że jest on dostępny również dla osób niepełnoletnich za zgodą opiekuna.
Polki korzystały z aborcji w Czechach
Jeszcze przed zmianą prawa w naszym kraju Polki, które nie miały możliwości dokonać legalnej aborcji w naszym kraju jeździły do czeskich klinik w celu uzyskania pomocy. Wiele klinik oferowało swoje usługi na polskich stronach, zatrudnia polskojęzyczny personel a nawet pomagało w organizacji transportu.
Polki mogły liczyć również na Ciocię Czesię, czyli czyli kolektyw aktywistek mieszkających w Czechach, które zdecydowały się pomagać kobietom w przeprowadzeniu zabiegu przerywania ciąży w bezpieczny i legalny z punktu widzenia czeskiego prawa sposób. Dla wielu polskich kobiet była to jedyna szansa na to, by aborcja przeprowadzona została przez doświadczony personel. Zmiany w naszym prawie odbiły się jednak na tyle szerokim echem, że możliwość ta została pozostawiona pod znakiem zapytania.
Ministerstwo straszy, po czym zmienia zdanie
Wykonywanie aborcji u Polek stanęło pod znakiem zapytania ze względu na słowa Ministerstwa Zdrowia, który przypominał, że na mocy obowiązującego prawa wykonywanie aborcji u cudzoziemek jest nielegalne. Uznano, że dotyczy to również Polek.
Jednakże niedługo po tym liście wiceminister ds. Ustawodawstwa i prawa stwierdził, że przeprowadzanie aborcji obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej jest zgodne z porządkiem prawnym obowiązującym w Czechach. Mimo to jednak lekarze zaczęli się obawiać.
Izba Lekarska wciąż się obawia
Mimo złagodzenia stanowiska Ministerstwa Zdrowia czeska Izba Lekarska zniechęca tamtejszych lekarzy do przeprowadzania zabiegów aborcji u Polek. Wciąż pozostaje bowiem obawa, że może to sprawić, że zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności. Dla wielu medyków stanowisko Izby Lekarskiej ma kluczowe znaczenie.
Jednocześnie jednak musimy pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami europejskiego prawa obywatelki UE mają prawo korzystać z usług medycznych w każdym kraju członkowskim. Odmawianie aborcji Polkom oznacza więc, że mamy do czynienia z dyskryminacją.
Dlatego też prawnicy i aktywistki z Cioci Czesi próbują przekonać Czeską Izbę Lekarską do zmiany stanowiska.
Najnowsze artykuły
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu
- Rewolucja w pielęgnacji włosów dzięki HairMax.net.pl: Osiągnij doskonałą fryzurę już teraz!
- Jakie są najczęstsze pytania i wątpliwości przed podejściem do blefaroplastyki?
- Wybór okulisty – jak dbać o zdrowie oczu
- Psychologia zdrowia: Jak emocje wpływają na proces leczenia