Nadwaga – konsekwencje i leczenie
On 15 lutego, 2022 by RedakcjaChorzy często wskazują, że początek zmian miał miejsce zupełnie poza ich świadomością. Stres, niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, uwarunkowania genetyczne czy zmiany hormonalne i nagle okazuje się, że to już nadwaga. Często pierwszym krokiem jest próba poradzenia sobie z problemem w samotności. Wciąż uważamy nadwagę za wstydliwą dolegliwość powstałą z własnego lenistwa, niż chorobę, głębszy problem, który warto skonsultować ze specjalistami.
Czym jest nadwaga?
Nadwaga jest stanem, w czasie którego w organizmie człowieka zmagazynowana jest zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, co w konsekwencji przekłada się na zwiększoną masę ciała. To problem i wyzwanie XXI wieku. Eksperci jasno wskazują przyczyny i konsekwencje tego stanu oraz przedstawiają wytyczne, których wprowadzenie w życie może skutecznie uchronić nas przed tym poważnym zagrożeniem. Szczególnie że nadwaga, choć już bardzo groźna, jest zaledwie pierwszym efektem nadmiernego odkładania się nadwyżki energii w postaci tłuszczu. Przy braku wprowadzenia w życie zmian i działań, mających skorygować styl życia kolejnym etapem jest otyłość, czyli chorobę przewlekłą, niosącą z sobą bardzo wiele innych konsekwencji zdrowotnych.
Konsekwencje nadwagi
Specjaliści nie mają w tej chwili wątpliwości, że nadwaga wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dla pogorszenia stanu zdrowia, nawet w stopniu bardzo wysokim. Konsekwencje nadwagi nie są jedynie problemem estetycznym, ale dotykają bardzo wielu sfer życia. Jedną z nich jest aspekt psychologiczny, gdyż nadwaga bardzo często prowadzi do zaburzeń psychicznych, związanych z obniżeniem własnej wartości, wykluczeniem, niechęcią do kontaktów towarzyskich czy trudnościami pojawiającymi się w sferze seksualnej oraz ogólnego obniżenia poziomy życia. Poza psychologicznymi skutkami nadwagi występuje szereg zaburzeń zdrowotnych, takich jak: cukrzyca typu 2, przerost lewej komory serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca naczyń, zakrzepica żył głębokich, zespół jelita drażliwego, zaburzenia płodności, zaburzenia pracy nerek, choroby wątroby czy zespół bezdechu sennego. Liczne badania i publikacje wykazały również związek między nadwagą a zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby nowotworowej. U kobiet jest to przede wszystkim: rak szyjki macicy, rak jajnika, piersi i pęcherzyka żółciowego. Natomiast u mężczyzn niezdrowa nadwaga i otyłość przyczyniają się do zachorowania na raka prostaty i jelita grubego.
Jak leczyć nadwagę?
Leczenie nadwagi jest przede wszystkim leczeniem objawowym i polega na zastosowaniu u pacjenta odpowiednio zbilansowanej diety, zakładającej niższy podaż kaloryczny z dopasowaniem do niej aktywności fizycznej. Dieta w przypadku leczenia nadwagi powinna być bardzo dokładnie ustalona, więc zdecydowanie najlepiej i najbezpieczniej tworzyć ją i przeprowadzać w konsultacji i pod opieką specjalisty- dietetyka. W walce z nadwagą istotną funkcję pełni również aspekt psychologiczny związany z poprawą jakości życia, samooceną i motywacją, dlatego tak ważne jest w jej wypadku szukanie pomocy u specjalisty – https://poradnia-harmonia.pl/dietetyk-warszawa/.
Strach przed dietetykiem kontra rzeczywistość
Częstym problem w przypadku leczenia nadwagi i otyłości jest strach przed poproszeniem o wsparcie i kontakt z dietetykiem. Pacjenci obawiają się przebiegu pierwszego spotkania i tego, że będą oceniani i krytykowani za dotychczasowy styl życia i złe nawyki żywieniowe. Stresuje ich również często fakt, że decyzje dietetyka, układ i rodzaj posiłków nie będą im odpowiadać i smakować, oraz że będą składać się z drogich, trudnodostępnych produktów. Jednak nic bardziej mylnego. Dietetyk jest profesjonalistą, który ma na celu nie tylko ułożyć dietę, ale również nauczyć pacjenta nowych nawyków żywieniowych i przeprowadzić go przez ten proces w pełni merytoryczny i życzliwy sposób. Pierwsza i każde kolejne wizyty wiążą się z indywidualnym i rzetelnym podejściem do pacjenta, jego preferencji i sposobu wprowadzania zmian. Specjalista wytłumaczy, jak łączyć ze sobą poszczególne produkty oraz obliczać wartość kaloryczną posiłku. Dostosuje jadłospis do upodobań pacjenta, tak by dieta nie kojarzyła się z restrykcjami, ale była prosta w przygotowaniu, smaczna i przede wszystkim zdrowa.
Najnowsze artykuły
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu
- Rewolucja w pielęgnacji włosów dzięki HairMax.net.pl: Osiągnij doskonałą fryzurę już teraz!
- Jakie są najczęstsze pytania i wątpliwości przed podejściem do blefaroplastyki?