Na czym polega leczenie alkoholizmu?
On 24 września, 2021 by RedakcjaAlkoholizm to problem, który dotyka ogromną ilość ludzi w każdym wieku. Dodatkowo problematyczne jest to, że alkoholizm dotyka nie tylko samego alkoholika, ale ma ogromny wpływ również na jego otoczenie. Wpływ ten jest tak duży, że w przypadku najbliższej rodziny czasem konieczna jest nawet wieloletnia terapia, by poradzić sobie ze skutkami życia z alkoholikiem. Realne liczby dotyczące poziomu alkoholizmu w naszym kręgu kulturowym przysłaniane są przez dużą społeczną akceptację dla picia.
Na czym polega alkoholizm – najważniejsze wyznaczniki
Najważniejszym i najlepiej zauważalnym wyznacznikiem alkoholizmu jest głód alkoholowy, który polega na przemożnej potrzebie picia. W razie jego niezaspokojenia pojawiają się objawy odstawienne, które mogą mieć formę łagodną, albo nasiloną, w zależności od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Ważnym wyznacznikiem, który pozwala na zdiagnozowanie alkoholizmu, jest utrata kontroli – nie tylko nad ilością pitego alkoholu, ale również przejawiającą się utratą możliwości decydowania, czy w ogóle zacząć pić. U chorego pojawia się duża koncentracja na alkoholu, połączona z wyparciem i skłonnością do racjonalizowania. Alkoholik wie, że sobie szkodzi, ale potrafi sobie doskonale wytłumaczyć konieczność picia, albo wcale o tym nie myśli. W późniejszym stadium choroby pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak stany depresyjne i lękowe. Często pojawia się paranoja alkoholowa. Wieloletnie picie może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu, które objawiają się charakterystycznym otępieniem i znacznym spadkiem zdolności poznawczych.
Leczenie alkoholizmu – co warto wiedzieć na ten temat?
Przede wszystkim warto rozwiać pewne mity na ten temat. Często mówi się, że alkoholikowi nie można pomagać i powinno się go pozostawić samego sobie. Jest to podejście mocno przestarzałe. Obecnie wiadomo już, że chory co prawda może w takiej sytuacji dostać impuls do poradzenia sobie z nałogiem, ale równie często zaczyna pić dużo więcej, co prowadzi do szybszego rozwoju choroby, a nawet śmierci. Jak zatem leczy się alkoholizm? Pierwszy etap jest zdecydowanie najtrudniejszy – alkoholik musi przestać pić. Warto zapamiętać, że brak picia nie oznacza, że alkoholik został wyleczony. Trzeźwość jest raczej wstępnym warunkiem do podjęcia właściwego leczenia. Polega ono na intensywnej terapii, zarówno indywidualnej, jak i grupowej, a której celem jest odbudowa psychicznych i społecznych uwarunkowań, które uległy destrukcji przez nałóg. Typ leczenia zależny jest od stopnia zaawansowania choroby. Osoby długotrwale uzależnione osiągają lepsze skutki w ośrodkach zamkniętych, w których przez jakiś czas są całkowicie odizolowane od wpływu świata zewnętrznego. Niektórzy alkoholicy skutecznie leczą się również na terapiach otwartych i w grupach takich jak na przykład doskonale znane AA. Ze względu na niewystarczającą dostępność państwowych ośrodków refundowanych i skrajne ich niedofinansowanie, zdecydowanie poleca się korzystanie z prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu (zarówno zamkniętych, jak i otwartych), w których osoba poddawana terapii może liczyć na profesjonalne wsparcie, terapię popartą najnowszą wiedzą naukową i przyzwoite warunki bytowe.
Nie tylko leczenie alkoholika – terapia dla członków rodziny
Należy zawsze pamiętać, że alkohol nie zmienia tylko alkoholika, ale również jego najbliższe otoczenie, a zwłaszcza rodzinę. Często pojawiającym się zjawiskiem jest współuzależnienie. W takim przypadku członek bliskiej rodziny nieraz przejawia wręcz patologiczne poczucie odpowiedzialności za osobę uzależnioną, nawet kosztem własnych interesów życiowych. Stan taki może trwać bardzo długo, w niektórych przypadkach nawet całe życie osób współuzależnionych. Dlatego też rozpoczęcie leczenia alkoholizmu powinno iść w parze również z terapią jego rodziny. Najlepsze rezultaty osiąga się w terapii grupowej. Jednak ze względu na to, że rozmiar krzywd w rodzinie jest tak duży, czasami podjęcie się jej nie jest możliwe. W takich sytuacjach należy stosować terapię indywidualną.
Dlaczego długoterminowa terapia jest konieczna?
Pozostaje zadać pytanie o to, co ma robić alkoholik po skończeniu leczenia. Z całą pewnością nie powinien osiadać na laurach. Najczęściej poleca się pozostanie w jakiejś formie długoterminowej terapii. Szkody, które alkohol wyrządza w życiu człowieka i w jego psychice czasami odbudowuje się znacznie dłużej, niż alkoholik pozostawał pod wpływem nałogu. W niektórych przypadkach najlepsze rezultaty osiąga się, kiedy terapia planowana jest na stałe, jako forma wsparcia dla osoby z doświadczeniem alkoholizmu.
Najnowsze artykuły
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu
- Rewolucja w pielęgnacji włosów dzięki HairMax.net.pl: Osiągnij doskonałą fryzurę już teraz!
- Jakie są najczęstsze pytania i wątpliwości przed podejściem do blefaroplastyki?
- Wybór okulisty – jak dbać o zdrowie oczu
- Psychologia zdrowia: Jak emocje wpływają na proces leczenia