Muzykoterapia w pracy z dziećmi
On 1 grudnia, 2020 by RedakcjaMuzyka jest czymś, co towarzyszy człowiekowi od początków istnienia gatunku ludzkiego w każdym momencie naszego życia. Dawniej pełniła ona funkcje głównie rytualne i rozrywkowe, dziś stanowi również jeden z filarów współczesnej terapii i edukacji dzieci.
Jak działa muzykoterapia?
Muzyka jest odbierana przez każdego człowieka w szczególny sposób, wpływając przy tym na nasze stany emocjonalne, poczucie radości, zapomnienia a nawet rozkoszy. Odpowiednio dobrana muzyka jest w stanie zaktywizować konkretne procesy uczuciowe naszego mózgu, pobudzać ekspresję konfliktową a nawet tak zwane przeżycia patogenne. Terapia przy pomocy muzyki pozwala wyciszyć negatywne uczucia i odreagować nagromadzone w naszym ciele złe emocje oraz lęki. Badania dowiodły, że terapia muzyką jest w stanie zmniejszyć ciśnienie krwi, uczucie bólu czy uspokoić problemy z oddechem. Wspólną nazwą dla terapii wykorzystujących muzykę jest muzykoterapia. Co ciekawe, kursy muzykoterapii jakie oferuje Arteterapia SensArte nie wymagają umiejętności, ani wykształcenia muzycznego. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną Kursy SensArte odbywają się on-line. O więcej szczegółów najlepiej pytać pod numerem telefonu 730 140 717. Czym jest i jakie efekty przynosi w pracy z dziećmi znajdziesz w poniższym tekście.
Czym jest muzykoterapia?
Muzykoterapia to odmiana terapii łącząca w sobie elementy pedagogiki, psychologii, medycyny oraz estetyki. Prowadzona jest przy pomocy takich składowych muzyki jak dźwięki, melodia, rytm oraz harmonia, dzięki którym jest w stanie skutecznie wyciszać patologiczne stany ludzkiego organizmu oraz wzmacniać uczucia pożądane. Może być prowadzona jako oddzielny rodzaj terapii lub jako element wspomagający w przypadku leczenia różnego rodzaju schorzeń umysłowych oraz fizycznych. Muzykoterapia wykorzystywana jest zarówno w gabinetach terapeutycznych i psychologicznych jak i w szpitalach ( głównie na oddziałach chirurgii, anestezjologii i ginekologii). Jest ona również doskonałym dopełnieniem leczenia farmakologicznego, zabiegowego, rehabilitacyjnego, psychoterapii oraz w przypadku działań z dziedziny pedagogiki specjalnej.
Muzykoterapia dla najmłodszych
W przypadku dzieci muzykoterapia jest z powodzeniem stosowana głównie w przypadku dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jest ona w stanie oddziaływać na takie dzieci w sposób werbalny oraz niewerbalny, co niezwykle usprawnia proces całkowitej rehabilitacji i wdrażania dziecka do samodzielnego funkcjonowania w świecie. Niezliczone badania dowiodły, że muzykoterapia niezwykle efektywnie wpływa na dzieci z dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią oraz dysleksją. Jest ona również idealnym rodzajem terapii dla uczniów słabo widzących i niedosłyszących oraz dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową i upośledzeniem umysłowym. Muzykoterapia stosowana jest również w przypadku dzieci ze spektrum autyzmu, niedostosowaniem społecznym oraz ADHD. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w artykule muzykoterapia w pracy z dziećmi, opracowanym przez Annę Sikorską – arteterapeutkę i założycielkę SensArte.
Efekty muzykoterapii
Efektywność muzykoterapii na tak różne rodzaje schorzeń i problemów dziecięcych wynika z niezwykłej dwoistości muzyki. Z jednej strony mamy muzykę szybką, pobudzającą i głośną, która stosowana jest w terapii dzieci apatycznych i biernych. Z drugiej strony mamy również muzykę spokojną, która wyciszać będzie dzieci nadreaktywne a nawet agresywne. Muzykoterapia nie skupia się, bowiem na jednym rodzaju muzyki. W terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi stosuje się zarówno odmiany klasyczne, relaksacyjne jak i szeroko rozumianą muzykę rozrywkową oraz taniec. Duże walory edukacyjne i terapeutyczne niesie również samo obcowanie dzieci z instrumentami muzycznymi. Jest to nie tylko świetna terapia doznań emocjonalnych ale i okazja do rozwijania motoryki, która u dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest często bardzo zaburzona i słabo rozwinięta.
Muzykoterapia może być dodatkowo oknem czy też drzwiami, przez które terapeuta będzie mógł dostać się do dziecka silnie zamkniętego w sobie, autystycznego i niedostosowanego społecznie. Terapia muzyką pozwala takim dzieciom wyjść ze swojego zamkniętego świat dzięki łagodnym zabawom rytmicznym, nauce tańca czy też grze na instrumencie. Taka zabawa z muzyką pozwala niezwykle łagodnie przeprowadzić dziecko przez proces terapii, która staje się dla niego zabawą a nie stresującym doświadczeniem czy też męczącymi ćwiczeniami.
Najnowsze artykuły
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu
- Rewolucja w pielęgnacji włosów dzięki HairMax.net.pl: Osiągnij doskonałą fryzurę już teraz!
- Jakie są najczęstsze pytania i wątpliwości przed podejściem do blefaroplastyki?
- Wybór okulisty – jak dbać o zdrowie oczu
- Psychologia zdrowia: Jak emocje wpływają na proces leczenia