Import równoległy leków
On 18 października, 2022 by RedakcjaObecność Polski wśród państw Unii Europejskiej pozwala na importowanie swobodny przepływ leków. Dzięki zastosowaniu takiej opcji handlowej klienci są w stanie pozyskać zamienniki leków o niezmienionym składzie czy dawce, lecz w znacznie niższej cenie.
Na jakiej podstawie odbywa się import równoległy
Wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej oraz kilka państw dodatkowych takich jak Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein mają prawo do dystrybucji leków między sobą. Leki nabyte na zasadach importu równoległego nie różnią się składem, dawką, sposobem podania czy zawartymi substancjami. Najważniejszą różnicą jest cena, która potrafi być kilkukrotnie niższa niż oryginalny lek dostępny w danym kraju. Import odbywa się tylko poprzez określone hurtownie, przystosowane do tego typu importu leków. Cały proces jest legalny oraz bezpieczny, ponieważ jest ciągle monitorowany oraz uregulowany prawnie. Hurtownie odpowiedzialne są za dystrybucję oraz odpowiednie przepakowanie leków pozyskanych zza granicy.
Dlaczego leki zza granicy muszą być przepakowywane
Obowiązkiem w przypadku importu leków zza granicy jest zmiana ich opakowania. Przepakowywanie leków odbywa się w ściśle określony sposób i jest regulowane przez przepisy prawne. Sprowadzone leki z danego kraju będą opisane w języku państwa swojego pochodzenia. Oryginalne leki umieszczane są w kartonikach, na których widnieją napisy w języku polskim. Opakowania są proste, ubogie w szatę graficzną z przewagą bieli oraz czerni. Na kartonikach znajdować się muszę stosowne informacje takie jak: kraj pochodzenia leku, miejsce jego przepakowania, skład, zawartość substancji, data przepakowania, data ważności oraz podstawowe informacje medyczne. Dzięki ubogim opakowaniom apteki mogą sprzedawać leki po niższych cenach.
Docelowy import leków
Pacjent może ubiegać się o sprawdzenie leku zza granicy Polski w momencie, gdy stosowane przez niego kuracje nie przynoszą oczekiwanych efektów. Lekarz prowadzący może wyrazić zgodę na wdrożenie leku z dowolnego miejsca na ziemi. Kolejną sytuacją, w której należy importować lek, jest kontynuacja leczenia pacjenta przybyłego spoza granic Polski. Dopuszczalne jest również zastosowanie leku importowanego na samym początku terapii, ponieważ może być to również szczepionka lub pacjent choruje na szczególnie rzadką przypadłość. W ramach procedury import leków sprowadza się także specjalistyczne środki przeznaczenia żywieniowego stosowane w przypadkach wskazujących na dietę ketogenną.
Najnowsze artykuły
- Na czym polega leczenie ortodontyczne
- Co to są whitening strips i jak działają?
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu