Czym zajmuje się chirurgia twarzowo-szczękowa?
On 24 listopada, 2021 by RedakcjaStomatologia, dentystyka, ortodoncja – te nazwy w uszach przeciętnego Polaka brzmią podobnie. Trudno nam zrozumieć różnice w tych dziedzinach medycyny. Gdzie w tym wszystkim plasuje się chirurgia twarzowo- szczękowa?
Kto się czym zajmuje
Postaramy się odpowiedzieć na postawione na początku artykułu pytanie. Bardzo dawno temu było tak, że dentysta zajmował się głównie samymi zębami. Pokazuje to także język – „dens” w języku łacińskim oznacza ząb. Stomatolog z kolei leczył także całą jamę ustną (stąd w nazwie jest greckie słowo „stoma” – usta). Obecnie słowa są stosowane jako synonimy i dentysta jest po prostu stomatologiem, a stomatolog dentystą.
Inna nieco sytuacja ma się w przypadku ortodonty. Jest on dentystą, jednak wyspecjalizowanym. Specjalne szkolenie trwa trzy lata. Ortodoncja zajmuje się przede wszystkim takim sprawami jak wady zgryzu, prostowanie zębów itp. Lekarzowi ortodoncie nie będą obce takie tematy jak aparaty korygujące i diagnostyka z tym związana.
Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla chirurga szczękowo-twarzowego? W kolejnych akapitach rozwiniemy ten wątek, jednak na razie zaznaczymy tylko, że do niego najczęściej trafiają najtrudniejsze przypadki, wymagające interwencji chirurgicznych – cięcia, wycinania, łączenie struktur szczęki i twarzy.
Chirurgia twarzowo-szczękowa Gdańsk
Gdzie znaleźć dobrego chirurg szczękowy Gdańsk? Opcją warta rozważenia jest Impladent Medical&Dental Clinic – https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/chirurgia-ortognatyka/. Mimo tego, że przyjmuje przede wszystkim pacjentów z Gdańska (oraz szerzej: Trójmiasta oraz Pomorza) to ma na tyle dobrą renomę, że na trudne zabiegi przyjeżdżają osoby także z innych zakątków Polski.
Co może zrobić chirurg twarzowo-szczękowy?
Jedną z ciekawych dziedzin pracy chirurga twarzowo-szczękowego jest ortognatyka. Jej celem jest osiągnięcie stanu prawidłowego ułożenia kości oraz przywrócenie im pożądanego kształtu. Wśród operacji, które mogą wykonywać chirurdzy, jest osteotomia żuchwy i szczęki – za pomocą przecinania i ponownego ułożenia kości można korygować ciężkie wady zgryzu. Leczenie ich może zając od dwóch do trzech lat. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta (wcześniejsze aparaty), symulacje zabiegów oraz rehabilitacja pooperacyjna. Za nią odpowiada fizjoterapeuta. Tego typu specjalista także współpracuje z kliniką Impladent.
Do wad, z których uporaniem się może nam pomóc chirurg twarzowo-szczękowy, zaliczamy między innymi:
- szkieletowe zgryzy otwarte,
- asymetrie twarzy,
- uśmiech dziąsłowy,
- mikrogenię,
- progenię,
- mikrognację.
Najnowsze artykuły
- Na czym polega leczenie ortodontyczne
- Co to są whitening strips i jak działają?
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu