
Podejrzenie POChP. Masz te objawy? Idź do lekarza!
On 31 marca, 2025 by RedakcjaPrzewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych. Szacunkowo choruje na nią około 380 milionów osób, z czego około 2 milionów w Polsce. Choroba kojarzona głównie z palaczami wyrobów tytoniowych, w rzeczywistości może być wywołana szeregiem innych czynników. Stąd ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać jej pierwsze objawy i gdzie szukać pomocy w przypadku podejrzenia POChP. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.
Czym jest POChP?
POChP to choroba układu oddechowego wywołana długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy i dym tytoniowy. Powoduje trwałe ograniczenie przepływu powietrza w drogach oddechowych oraz prowadzi do uszkodzenie miąższu płuc i naczyń płucnych. Klasyfikuje się ją jako chorobę ogólnoustrojową, która rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu sercowo-naczyniowego.
Globalne zagrożenie zdrowotne
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc występuje na całym świecie, u przedstawicieli wszystkich ras i płci. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. Prognozy wskazują, że w ciągu dekady liczba śmiertelnych przypadków wzrośnie nawet o ponad 30%. To najlepiej obrazuje, z jak poważnym zagrożeniem mamy do czynienia.
Kto choruje na POChP?
Największą grupę ryzyka stanowią osoby stosujące wyroby tytoniowe oraz narażone na długotrwałe bierne palenie. Nikotynizm odpowiada za 9 na 10 przypadków zachorowań, stąd najskuteczniejszą formą profilaktyki choroby jest rzucenie palenia.
Warto natomiast zauważyć, że pomimo spadającej liczby palaczy tytoniu, na świecie obserwuje się wzrost przypadków POChP. Jest to związane głównie z zanieczyszczeniem powietrza, stanowiącym obecnie jeden z najważniejszych czynników ryzyka choroby.
Na POChP szczególnie narażone są także osoby pracujące w warunkach wysokiego zanieczyszczenia powietrza, co wynika ze specyfiki ich zawodu. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim: górników, hutników, metalurgów, pracowników budowlanych, operatorów maszyn, rolników, mechaników samochodowych, sprzątaczki, fryzjerów czy kosmetyczki.
Podejrzenie POChP – kiedy zgłosić się do lekarza?
POChP to choroba rozwijająca się stopniowo, a jej początkowe objawy mogą być niespecyficzne, przypominając np. te towarzyszące infekcjom wirusowym czy alergii. Szczególnie osoby po 40. roku życia, należące do grup ryzyka, powinny zwracać baczną uwagę na wszelkie objawy mogące sugerować podejrzenie POChP.
Do tych najważniejszych objawów zaliczymy:
- Przewlekły kaszel– niemający charakteru napadowego, nasilający się rano i wieczorem, szczególnie pod wpływem czynników drażniących (kurz, dym tytoniowy).
- Narastająca duszność– początkowo wysiłkowa, a z czasem także spoczynkowa.
- Odkrztuszanie plwociny– gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze, mogącej zawierać ślady krwi.
- Obniżona tolerancja wysiłku– narastające trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak ubranie się, umycie, zaścielenie łóżka, przyniesienie zakupów, wyraźna męczliwość i wolna regeneracja.
Podkreślmy, że objawy mogące budzić podejrzenie POChP nie muszą występować jednocześnie i mogą mieć różne nasilenie oraz zaostrzenia, o czym więcej przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Gdzie szukać pomocy w przypadku podejrzenia POChP?
Jeśli podejrzewasz u siebie POChP, nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego (POZ). To lekarz pierwszego kontaktu zdecyduje, czy zasadne jest skierowanie Cię na dodatkowe badania, prowadzone pod nadzorem poradni pulmonologicznej.
Diagnostyka POChP obejmuje szereg specjalistycznych badań, w tym:
- Spirometrię– podstawowe badanie oceniające stopień ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych.
- Pletyzmografię– ocenę całkowitej pojemności płuc.
- RTG klatki piersiowej– umożliwia wykrycie zmian strukturalnych w płucach.
- Echo serca i EKG– w celu sprawdzenia wpływu POChP na układ sercowo-naczyniowy.
- Badanie gazometryczne i pulsoksymetrię– ocenę poziomu natlenienia krwi.
- Ergospirometrię i test 6-minutowego chodu– analizę ogólnej wydolności pacjenta.
Leczenie POChP
POChP to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ spowodowane przez nią zmiany w płucach są nieodwracalne. Jednak odpowiednio dobrane leczenie pozwala kontrolować i zmniejszyć nasilenie objawów, uniknąć zaostrzeń oraz powikłań, co ma bezpośrednie przełożenie na komfort życia chorego.
Najnowsze artykuły
- Podejrzenie POChP. Masz te objawy? Idź do lekarza!
- Suplementy na stawy w proszku – wygodna forma wspomagania układu ruchu
- 5 Skutecznych Ćwiczeń z Bloczkami do Doskonałego Rozwoju Kończyn Górnych
- Na czym polega leczenie ortodontyczne
- Co to są whitening strips i jak działają?
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców