
Chemia kliniczna – co warto o niej wiedzieć?
On 13 listopada, 2020 by RedakcjaKażdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Niestety, czasem mimo dbałości o zdrowie dopadają nas różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Aby skutecznie je leczyć, lekarz musi opierać się nie tylko na swojej wiedzy, ale również na badaniach diagnostycznych. Wśród nich niezwykle ważną rolę odgrywają badania laboratoryjne polegające na badaniach krwi. Za pomocą chemii klinicznej jesteśmy w stanie wychwycić większość nieprawidłowości w organizmie. Jakie konkretnie? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Czym jest chemia kliniczna? Na czym polega?
Chemia kliniczna to dziedzina wiedzy, która skupia się na wykorzystywaniu w badaniach diagnostycznych informacji na temat różnych związków chemicznych występujących w naszej krwi lub moczu. Stężenie poszczególnych substancji może być dowodem na to, że organizm funkcjonuje prawidłowo lub też wskazywać na poszczególne problemy w funkcjonowaniu różnych organów. Zarówno wzrost, jak i spadek stężenia związków chemicznych może świadczyć o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Nic więc dziwnego, że w obecnych czasach jest to niezwykle popularna i chętnie wykorzystywana metoda diagnostyki. Chemia kliniczna pozwala bowiem na wykrycie nieprawidłowości, niezależnie od tego, jakich organów czy układów dotyczą.
Zalety badań laboratoryjnych z wykorzystaniem chemii klinicznej
Badania laboratoryjne z wykorzystaniem chemii klinicznej mają wiele zalet. Przede wszystkim pobranie krwi od pacjenta jest procesem szybkim, bezbolesnym oraz całkowicie bezpiecznym dla osoby chorej. Co więcej, nie wiąże się z dużymi kosztami. Najważniejsza jest jednak ich skuteczność w diagnozowaniu. Doskonale określone normy dla zdrowego organizmu osób w różnym wieku pozwalają szybko wychwycić pojawiające się nieprawidłowości.
Warto wspomnieć również o tym, że obecnie laboratoria korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym mogą działać szybko i sprawnie. Wyniki badań, z którymi powinien zapoznać się lekarz, otrzymujemy w przeciągu kilku – kilkunastu godzin. Chemia kliniczna pozwala na personalizację i standaryzację procesów w laboratorium. Co ważne, wykorzystywana jest nie tylko w procesie diagnozowania pacjenta, ale również podczas monitorowania postępów leczenia oraz w profilaktyce wielu chorób.
Profile oznaczeń w chemii klinicznej
W krwi każdego z nas znajduje się wiele różnorodnych substancji chemicznych i związków, których stężenie zależy nie tylko od naszego stanu zdrowia, ale również wieku, płci czy przyjmowanych leków.
Dlatego też, aby diagnostyka była skuteczna, w badaniach krwi ustala się profile, które określają schorzenia, z jakimi się zmagamy, jak również nasze cechy osobnicze. Pozwala to na dokładniejszą i znacznie szybszą interpretację wyników badań. Wśród profili możemy wyodrębnić te, które skupiają się na poszczególnych układach i narządach (np. profil nerkowy czy wątrobowy), jak i te, które odnoszą się do naszego wieku oraz płci (profil małego dziecka, kobiety w ciąży, kobiety lub mężczyzny po 40. roku życia). Dzięki temu badane są te składniki chemiczne, na które warto zwrócić szczególną uwagę w procesie diagnozy, profilaktyki lub leczenia.
Najnowsze artykuły
- Podejrzenie POChP. Masz te objawy? Idź do lekarza!
- Suplementy na stawy w proszku – wygodna forma wspomagania układu ruchu
- 5 Skutecznych Ćwiczeń z Bloczkami do Doskonałego Rozwoju Kończyn Górnych
- Na czym polega leczenie ortodontyczne
- Co to są whitening strips i jak działają?
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców