
Rodzaje żylaków i miejsca ich występowania
On 30 października, 2020 by RedakcjaŻylaki to problem dotykający zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Warto wiedzieć, gdzie mogą występować oraz jakiego są pochodzenia, by móc rozpocząć odpowiednią diagnostykę, a także leczenie. Unikniemy wtedy przykrych konsekwencji tej choroby, które objawiają się zawsze dotkliwym bólem. Dzieje się tak za sprawą rozszerzania naczyń krwionośnych (żył) w danym miejscu naszego organizmu. Przykładem mogą być bardzo często spotykane żylaki kończyn dolnych, dające się zobaczyć gołym okiem.
Leczenie żylaków
Żylaki, niezależnie od miejsca ich występowania, mogą sprawiać ogromny dyskomfort. Dzisiejsza medycyna daje nam wiele możliwości leczania żylaków, dzięki czemu możemy skontaktować się z wybraną placówką medyczną i umówić się na wybrany termin konsultacji lekarskiej, a następnie usuwania żylaków. Jednym z tego typu miejsc jest przykładowo gabinet medycyny estetycznej Derm-Estetyka, posiadający w swojej ofercie między innymi usuwanie żylaków nóg oraz hemoroidów.
Rodzaje żylaków
Typologia żylaków najczęściej ograniczona jest do dwóch głównych kryteriów. Pierwsze kryterium odnosi się do przyczyn ich powstawania i na tym gruncie wymienione są dwa rodzaje żylaków: pierwotne oraz wtórne. Pierwotne występują na skutek wrodzonych predyspozycji zastawek żylnych do niewydolności. Zatem chodzi tu o źródła genetyczne, na które nie mamy wpływu. Wtórne żylaki zaś dotykają nas wtedy, gdy nieprawidłowo oddziałujemy na nasz organizm. Wtedy to nazywa się je nabytymi.
Przyczyny powstawania żylaków
To niekorzystne działanie człowieka na wydolność naczyń krwionośnych może sprowadzać się do niedostarczaniu organizmowi adekwatnej ilości ruchu, a także złe odżywianie polegające na przyjmowaniu pokarmów o niskiej zawartości błonnika. Zwracając uwagę zatem na etiologię żylaków należy pamiętać, by w dobie pogoni i braku czasu, utrzymywać zdrowy tryb życia oraz dbać o rekreację. Inaczej sytuacja chorowania na żylaki wygląda podczas ciąży. Organizm kobiety w tym okresie zmienia gospodarkę hormonalną. W połączeniu ze zwiększeniem masy ciała, oraz tym samym wysiłku, żyły ciężarnych są narażone na zmniejszenie swojej wydolności.

Żylaki kończyn dolnych
Jeśli chodzi o drugie kryterium podziału jednostki chorobowej, jaką są żylaki, to sprowadza się ono do typologii na skutek miejsca ich występowania. To właśnie do tej grupy powszechnie znane żylaki kończyn dolnych. Są bardzo dobrze widoczne, przyjmują postać małych zielono-fioletowych grudek. Żylaki te sprawiają, że czujemy tzw. ciężkie uczucie w nogach, dotkliwy ból, widzimy popękane naczynia krwionośne na skórze, mamy opuchliznę na łydkach i kostkach. Wszystkie te objawy występują w następstwie uszkodzeń żył skutkujących zaburzeniami krążenia w ich obrębie.
Żylaki przełyku
Drugim rodzajem są żylaki przełyku. Ich pojawienie się jest konsekwencją kłopotów związanych z krążeniem w żyle wrotnej, która łączy się z wątrobą. Powstałe tu nadciśnienie sprawia, że funkcjonowanie splotu żołądkowo-przełykowego zostaje zaburzone. Żylaki przełyku charakteryzują się krwawieniem, co w efekcie sprawia, iż chory wymiotuje w tzw. chlustający sposób.
Żylaki pęcherza moczowego
Następnym rodzajem są żylaki pęcherza moczowego. Badania wykazały, iż na tę przypadłość cierpi więcej kobiet niż mężczyzn. Tak jak w poprzednich przypadkach, żylaki te krwawią (pojawia się wtedy krwiomocz), chory czuje również ból. Warto nadmienić, że często zmaga się z nimi wiele kobiet w ciąży na skutek ucisku pochodzącego od rozszerzania się macicy. Zwykle dolegliwość ta ulega samowyleczeniu po porodzie, jednak gdy tak się nie stanie, stosuje się odpowiednie leki.
Żylaki odbytu
Kolejnym typem są żylaki odbytu, zwane hemoroidami. Stąd też przypadłość ta nosi miano choroby hemoroidalnej, która przejawia się krwawieniem, bólem, opuchlizną, a także swędzeniem odbytu. Na żylaki odbytu cierpią najczęściej osoby z nadwagą, wykonujące pracę siedzącą oraz praktykujące nieprawidłową dietę. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na leczenie hemoroidów, takich jak przykładowo skleroterapia, metody chirurgiczne, czy też usuwanie hemoroidów metodą Barrona, czyli tzw. metoda gumkowania.

Żylaki macicy
W zakresie omawianego podziału wyróżnia się także żylaki macicy, które dotykają w większości kobiet po kilku porodach. Pojawiają się w trakcie ciąży lub po porodzie i często współwystępują z hemoroidami. Kobiety mają wówczas problemy z trawieniem oraz towarzyszy im dotkliwy ból w okolicy podbrzusza.
Żylaki pochwy
Kolejnym typem są żylaki pochwy, związane również ze stanem ciąży lub okresem połogu. Ich pojawienie się uzależnione jest od zmian w gospodarce hormonalnej i ucisku na naczynia krwionośne w tym czasie. Sfera dotknięta tymi zmianami jest wtedy bardzo tkliwa, zaś kobiecie dokucza ból, pieczenie oraz swędzenie wspomnianych okolic.
Żylaki powrózka nasiennego
Ostatnim rodzajem żylaków umiejscowionych w różnych miejscach naszego ciała są żylaki powrózka nasiennego, a zatem dotykające mężczyzn, zwłaszcza w młodym wieku. Umiejscowione są w okolicach moszny, są nadmiernie poszerzone, a w niektórych przypadkach nawet poskręcane. Mężczyźni cierpiący na tę przypadłość nie odczuwają dyskomfortu, dlatego też wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Ważnym jednak objawem są tu kłopoty z zapłodnieniem. Dopiero wtedy poszczególne osoby dowiadują się o chorobie, której konsekwencją jest właśnie zmniejszona płodność mężczyzny. Leczenie zaś obejmuje interwencję chirurgiczną.
Najnowsze artykuły
- 5 Skutecznych Ćwiczeń z Bloczkami do Doskonałego Rozwoju Kończyn Górnych
- Na czym polega leczenie ortodontyczne
- Co to są whitening strips i jak działają?
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry