Czym skutkuje przerwanie ciągu alkoholowego?
On 24 września, 2021 by RedakcjaChoroba alkoholowa rozwija się latami. Poszczególne jej fazy charakteryzują się różnymi objawami. Jednym z nich jest ciąg alkoholowy, który świadczy o bardzo zaawansowanym stopniu choroby.
Co to jest ciąg alkoholowy?
Nazywany jest także cugiem alkoholowym. Najczęściej pojawia się w trzeciej fazie choroby alkoholowej, czyli w fazie chronicznej, ale może pojawić się także w fazie drugiej, czyli ostrzegawczej. O ciągu alkoholowym mówimy wtedy, gdy osoba uzależniona nie trzeźwieje przez 48 godzin.
Cug alkoholowy może trwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Wpływają na to indywidualne predyspozycje osoby uzależnionej. Wielodniowe ciągi alkoholowe najczęściej są wynikiem obawy przed dolegliwościami związanymi z kacem. Wolą sięgnąć po kolejną dawkę alkoholu niż cierpieć na ból głowy i nudności. W ten sposób tracą kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu.
Niektórzy alkoholicy przeplatają okres ciągu alkoholowego okresem abstynencji. Określane jest to mianem dypsomanii. Poszczególne okresy nie muszą być równe. Czasami okres ciągu alkoholowego trwa kilka tygodni, a okres abstynencji tylko kilka dni. Zależy to nie tylko od cech osobowości, ale także od zasobów finansowych, dostępności do alkoholu.
Niektóre uzależnione osoby poprzez okres abstynencji chcą udowodnić sobie i innym, że w pełni kontrolują swoje uzależnienie i potrafią żyć w trzeźwości. Oczywiście jest to złudne wrażenie, ponieważ potem i tak wracają do nałogu.
Skutki ciągu alkoholowego
Ciąg alkoholowy występujący na trzecim etapie choroby alkoholowej powoduje bardzo poważne skutki społeczne. Osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe, co może skutkować nawet zwolnieniem z pracy. Cierpi na tym także życie rodzinne. Członkowie rodziny wstydzą się problemu alkoholowego, izolują się od otoczenia, często małżeństwo ulega rozpadowi.
Skutki ciągu alkoholowego pustoszą także organizm i psychikę samego uzależnionego. Prawidłowo przestają funkcjonować nerki i trzustka. Wątroba ulega stłuszczeniu, co może prowadzić do jej marskości, a w rezultacie do śmierci. Występuje także zaburzenie pracy serca, żołądka, dwunastnicy.
Ciąg alkoholowy powoduje także spustoszenie w psychice alkoholika. Pojawiają się halucynacje, wzrasta poziom agresji, występują stany lękowe i depresyjne. Często występują zaniki pamięci (“urwany film”). Następuje także zanik popędu seksualnego, a nawet impotencja.
Jak przerwać ciąg alkoholowy?
Trwałe przerwanie ciągu alkoholowego jest bardzo trudne, zwłaszcza w trzeciej fazie choroby alkoholowej. Na tym etapie nastąpiło już nie tylko psychiczne, ale także fizyczne uzależnienie organizmu od alkoholu. Jego nagłe odstawienie może wywołać:
- wzrost ciśnienia,
- nadpobudliwość,
- przyśpieszone bicie serca (tachykardia),
- bóle głowy,
- padaczkę alkoholową,
- majaczenie alkoholowe.
Oczywiście nie da się zniwelować tych objawów za pomocą powszechnie dostępnych tabletek. Detoks (odtrucie po alkoholu) organizmu z etanolu musi przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarzy. Farmakologiczne leczenie choroby alkoholowej najczęściej trwa 7-10 dni, ale to zaledwie pierwszy krok do przerwania ciągu alkoholowego.
Największe znaczenie ma leczenie psychicznego uzależnienia od alkoholu. Decydująca jest tu motywacja samego uzależnionego oraz wsparcie najbliższych. Leczenie choroby alkoholowej jest dobrowolne. Tylko w sytuacjach zagrażających życiu, może być prowadzone pod przymusem.
Najważniejszą rolę w wyjściu z ciągu alkoholowego odgrywa psychoterapia. Może być prowadzona w formie indywidualnych spotkań z psychologiem lub w formie warsztatów grupowych. Na początkowym etapie leczenia najczęściej pojawiają się obie te formy. Podczas psychoterapii osoba uzależniona musi przede wszystkim uświadomić sobie, że ma problem alkoholowy i zdiagnozować jego przyczyny. Nie jest to łatwe, ale bardzo pomocni okazują się terapeuci, którzy mieli problem alkoholowy i udało się im go pokonać.
Kolejny etap to nauka życia w trzeźwości. Najpierw uzależniony musi na nowo zbudować własną hierarchię wartości i priorytetów, zdecydować co jest ważniejsze, alkohol czy rodzina.
Najtrudniejsze jest życie w trzeźwości po zakończeniu terapii w ośrodku zamkniętym. Najczęściej uzależniony powraca do dawnego środowiska i kolegów, którzy namawiają do picia. Sięgnięcie po pierwszy kieliszek oznacza powrót do dawnego nałogu. Z tego względu byli alkoholicy jeszcze przez kilka lat powinni korzystać z otwartych grup wsparcia. Mogą być to grupy AA lub grupy wsparcia funkcjonujące przy ośrodkach leczenia uzależnień.
Najnowsze artykuły
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu
- Rewolucja w pielęgnacji włosów dzięki HairMax.net.pl: Osiągnij doskonałą fryzurę już teraz!
- Jakie są najczęstsze pytania i wątpliwości przed podejściem do blefaroplastyki?