Czym są żylaki i jak się od nich uwolnić?
On 5 maja, 2021 by RedakcjaŻylaki to nie tylko problem natury estetycznej ale przede wszystkim zdrowotnej. Jest to schorzenie, z którym zmaga się wiele ludzi. Problem ten niestety najczęściej dziedziczymy po swoich rodzicach. W tekście poniżej znajdują się informacje na temat żylaków, ich powstawania oraz zabiegów, dzięki którym można je usunąć. Jest to ważny temat, ponieważ żylaków nie należy lekceważyć.
Czym są żylaki i jakie wyróżniamy ich rodzaje?
Jest to schorzenie, które dotyczy przeważnie żył powierzchniowych. Zdarzają się również żylaki żył głębokich, jednak nie jest to najczęstsze. Ich powstawanie zwykle sygnalizuje problemy układu żylnego w różnych etapach zaawansowania. Najczęściej powstają w kończynach dolnych. Żylaki przeważnie występują pod postacią widocznych pod skóra krętych żył, które są znacznie wydłużone i uwypuklone. Nasz tryb życia wymusza na nas utrzymywanie pozycji pionowej przez większość czasu, dlatego też żyły wyposażone są w specjalne zastawki. Zabezpieczają one krew przed cofaniem się w dół ciała. Przy powstawaniu niewydolności żylnej i żylaków mechanizm ten ulega uszkodzeniu a krew zaczyna spływać w dół, powodując zwiększone ciśnienie. Wyróżniamy następujące rodzaje żylaków:
- żylaki wtórne – dotyczą jedynie kilku procent osób borykających się z żylakami. Do ich powstawania przyczyniają się stany zapalne żył powierzchniowych, przebyta zakrzepica żył głębokich czy ich niewydolność.
- żylaki pierwotne – najbardziej popularna postać, która dotyczy większości ludzi. Wynika z wrodzonego braku zastawek czy zaburzonej syntezy elastyny i kolagenu w obrębie ścian żylnych.
Co wpływa na powstawanie żylaków oraz jakie są objawy niewydolności żylnej?
Głównymi objawami niewydolności żylnej są z pewnością żylaki, pajączki czy inne zmiany skórne. Oprócz tego występuje również obrzęk podudzi oraz uczucie ciężkości i rozpierania. Objawy te zwykle nasilają się pod koniec dnia. Najważniejszym czynnikiem powstawania żylaków jest predyspozycja genetyczna. Duży wpływ ma również nasza płeć, bowiem to kobiety znacznie częściej cierpią na to schorzenie. Dodatkowymi czynnikami są przebyte ciąże czy otyłość.
Jak leczyć żylaki.
W leczeniu żylaków zostało opracowanych wiele różnych metod terapii. Obejmują one techniki nieinwazyjne i te z użyciem skalpela. Usuwanie żylaków we Wrocławiu https://www.drlesniak.pl/ zapewnia profesjonalną diagnostykę i indywidualne dobranie skutecznej metody leczenia. Najmniej inwazyjną ze wszystkich stosowanych metod jest skleroterapia, dzięki której możemy się pozbyć małych i średnich żylaków. Polega na ostrzyknięciu żył specjalnym preparatem powodującym ich zakrzepnięcie i zwłóknienie. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej. Po wcześniejszym zdezynfekowaniu skóry, preparat podawany jest do światła poszerzonych żył za pomocą strzykawki. Po skończeniu zakładany jest specjalny opatrunek oraz pończocha uciskowa, które trzeba nosić bez przerwy przez 24 godziny. Następnie zostawiamy same pończochy i nosimy je przez 7 dni.
Najnowsze artykuły
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu
- Rewolucja w pielęgnacji włosów dzięki HairMax.net.pl: Osiągnij doskonałą fryzurę już teraz!
- Jakie są najczęstsze pytania i wątpliwości przed podejściem do blefaroplastyki?