Badanie otoskopowe – jak wygląda?
On 18 września, 2022 by RedakcjaBadanie otoskopowe, czyli otoskopia czy wziernikowanie ucha, przeprowadzane jest przy pomocy specjalnych urządzeń — to otoskopy. Jak przygotować się do niego i w jaki sposób ono przebiega?
Gdzie i czym wykonuje się badanie otoskopem?
Otoskopy to bardzo proste, ręczne urządzenia, w które wyposażone są nie tylko specjalistyczne gabinety laryngologiczne czy audiologiczne, ale również gabinety lekarza rodzinnego. Pozwalają one wejrzeć w głąb ucha i powiększyć widok przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej. Wyglądają niczym niewielki stożek z rączką oraz lupą powiększającą obraz 3- lub 4-krotnie. Zazwyczaj w badaniu używa się otoskopy powiększające trzykrotnie, gdyż im większe powiększenie, tym mniejsze pole widzenia, co oznacza, że trudniej jest określić sposób zmian na całej powierzchni błony bębenkowej. Ważną częścią otoskopu jest również żarówka, która pozwala dokładnie oświetlić to, co znajduje się w polu widzenia. Bardzo często lekarze wykorzystują otoskopy Heine, renomowanej firmy cieszącej się dużą popularnością ze względu na jakość wyrobów.
Jak przebiega to badanie?
Badanie otoskopowe jest bardzo proste, trwa zwykle kilka sekund dla każdego ucha. Jest niezbędne, aby lekarz mógł ocenić strukturę błony bębenkowej. Dzięki niemu lekarz ocenia, czy jej budowa jest prawidłowa, czy przewód słuchowy nie jest zanieczyszczony, czy błona jest właściwie ukrwiona, i czy nie ma na niej perforacji. Wiele chorób laryngologicznych i problemów ze słyszeniem może dawać objawy w postaci nieprawidłowości w budowie, wyglądzie czy stanie błony bębenkowej, a także w drożności przewodu słuchowego. Dzięki wysokiej jakości otoskopom, lekarzowi wystarczy kilka sekund, aby zajrzeć do ucha i stwierdzić jego stan. Jest to szczególnie cenne w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy zwykle nie reagują zbyt entuzjastycznie na wkładanie im czegokolwiek do przewodu słuchowego. Podobnym i podobnie brzmiącym badaniem jest oftalmoskopia — czyli wziernikowanie dna oka, polegające na dokładnym zbadaniu tego, co znajduje się w głębi oka.
Czy badanie otoskopem boli?
Badanie otoskopem i oftalmoskopem nie boli. Nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Można przed wizytą lekarską umyć uszy, jednak nie patyczkiem kosmetycznym, a specjalnym płynem zmiękczającym woskowinę i wydostającym ją na zewnątrz. Badanie otoskopem jest całkowicie bezbolesne. Czasem pacjenci narzekają na nieprzyjemne doznanie związane z uczuciem wkładania do ucha zimnego wziernika, jednak nie ma w nim niczego, co powodowałoby ból czy jakikolwiek inny dyskomfort.
Najnowsze artykuły
- Na czym polega leczenie ortodontyczne
- Co to są whitening strips i jak działają?
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu