Oparzenia słoneczne – sposoby na łagodzenie i profilaktykę
On 22 maja, 2023 by RedakcjaSłońce w niewielkich dawkach działa korzystnie na nasz organizm, ale w nadmiarze może zaszkodzić. Zbyt długa ekspozycja skóry na promieniowanie UV powoduje bolesne oparzenia słoneczne. Jak się opalać, aby ich uniknąć? W jaki sposób pomóc podrażnionej skórze, gdy przesadzimy ze słońcem?
Skuteczne sposoby łagodzenia objawów
Pierwsze objawy oparzenia słonecznego mogą pojawić się zarówno kilka godzin po opalaniu, jak i jeszcze w trakcie przebywania na słońcu. Jeśli zauważymy, że skóra jest mocno zaczerwieniona i pojawi się ból, trzeba jak najszybciej zejść ze słońca. Pierwszą pomocą w oparzeniu jest chłodny prysznic, który złagodzi ból, a także zatrzyma rozprzestrzenianie się wysokiej temperatury w głąb skóry.
Krem na oparzenia przyspieszy regenerację skóry
Każda osoba, która wybiera się na słoneczne wakacje, powinna zaopatrzyć się w krem na oparzenia. Warto go bowiem zaaplikować od razu na schłodzoną, podrażnioną skórę. Zwróćmy uwagę, aby preparat miał w składzie alantoinę i D-panthenol, które mają działanie łagodzące i kojące. Krem na oparzenia należy stosować przez kolejne kilka dni, dzięki czemu skóra szybciej się zagoi. Pamiętajmy, by w tym czasie nie przebywać na pełnym słońcu, nie brać gorących pryszniców i kąpieli, gdyż wysokie temperatury powodują dodatkowe uszkodzenia naskórka i głębszych partii skóry.
Na oparzenia słoneczne warto stosować kremy i balsamy o lekkim składzie, które delikatnie nawilżają i szybko się wchłaniają. Unikajmy natomiast kosmetyków natłuszczających, jak różnego rodzaju olejki. Zatrzymują one bowiem ciepło w skórze i blokują jego odprowadzanie na zewnątrz.
Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?
Zapobieganie jest zdecydowanie lepsze niż leczenie, dlatego też ochrona przed słońcem sprawdzi się dużo lepiej niż wielodniowe leczenie oparzeń. Przed opalaniem, ale również przed każdym pobytem na słońcu, warto smarować skórę kremami z wysokim filtrem UV. Pamiętajmy, by nie opalać się w godzinach, w których słońce pali najmocniej – aby nabawić się poważnych oparzeń słonecznych, wystarczy wtedy nawet kilkanaście minut ekspozycji na promieniowanie.
Efektowna opalenizna, choć z pewnością ładnie się prezentuje, nie jest warta bólu i dolegliwości, jakie mogą pojawić się po nadmiernym opalaniu. Warto pracować nad nią z rozsądkiem – kilkanaście minut codziennego opalania będzie zdrowszą opcją dla naszej skóry niż jednorazowe, wielogodzinne plażowanie.
Najnowsze artykuły
- Kosmetyki z drogerii internetowych
- Masaż tantryczny – klucz do harmonii i przyjemności
- Jak usunąć tłuszcz z brzucha bez operacji?
- Ziołofit: Herbata Oczyszczająca, która Rewolucjonizuje Nasze Podejście do Zdrowia
- Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci – wskazówki dla rodziców
- Profilaktyka. Jakich specjalistów warto odwiedzić w ciągu roku?
- Dermatolog – Kluczowy Partner w Drodze do Zdrowej i Pięknej Skóry
- Wpływ chirurgii plastycznej na poprawę wyglądu
- Rewolucja w pielęgnacji włosów dzięki HairMax.net.pl: Osiągnij doskonałą fryzurę już teraz!
- Jakie są najczęstsze pytania i wątpliwości przed podejściem do blefaroplastyki?